Webová nebo mobilní aplikace. Jaký je rozdíl?

Webová nebo mobilní aplikace. Jaký je rozdíl?

Není aplikace jako aplikace. Mezi webovou a mobilní aplikací je několik zásadních rozdílů. Každá varianta má určité vlastnosti, výhody a také omezení. Pokud se rozhodujete jakou cestou se vydat, je třeba zohlednit cíle projektu, požadavky na funkce a způsoby používání z pohledu uživatelů. Kromě toho také záleží na objemu a typu dat, které potřebujete využívat a zpracovávat.

Webová nebo mobilní aplikace. Jaký je rozdíl?

Pokud je funkčnost Vaší aplikace závislá na sdílení aktuální polohy uživatele lepší variantou bude mobilní aplikace. Naopak pokud se jedná o plánovací software je vhodnější webová aplikace. Vždy je tedy nutné přistupovat k vývoji aplikace individuálně a navrhnout nejlepší řešení na míru konkrétnímu projektu.

Příklady mobilních aplikací se Vám jistě hned vybaví, co jsou tedy webové aplikace?

  • Online rezervační systém
  • Řízení logistických procesů
  • Reportovací nástroje
  • Automatizace administrativních činností
  • Docházkový systém
  • Konfigurátory
  • Objednávkové systémy

Pro koho je aplikace určená

Při plánování a vývoji aplikací je zásadní vědět, kdo a jak bude aplikaci používat. Jestli na práci v kanceláři, doma během volného času nebo ji musí mít neustále po ruce, a tedy v mobilním telefonu.  

Mobilní aplikace umožňují například propojení s jinými aplikacemi a vestavěnými funkcemi mobilního telefonu jako fotoaparát, ověření pomocí otisku prstu a podobně. Pokud tyto funkce potřebujete aktivně využívat, je jasnou volbou mobilní aplikace. Jestli ale aplikace slouží jako objednávkový systém pro B2B zákazníky, musí být dostupná přes počítač. Pomocí mobilního telefonu se větší množství produktů objednává velice špatně a často využívá jedno přihlášení více lidí, někdy i ve stejný čas.

Přístup do aplikace

Mobilní aplikaci si uživatel stáhne do svého mobilního telefonu nebo tabletu přes Google Play nebo App Store a má ji neustále k dispozici. Výhodou je, že v případě potřeby, pokud to aplikace umožňuje, ji může používat i bez přístupu k internetu a data se odešlou až po opětovném připojení.

Webová aplikace je dostupná přes internetový prohlížeč a konkrétní url adresu. Není umístěná ve vašem zařízení, ale na serveru, ke kterému se musíte připojit. Podmínkou je tedy přístup k internetu. Pokud je webová aplikace navržena responzivně, můžete ji bez problémů použít i pomocí mobilního telefonu navíc pokrytí mobilního internetu je v dnešní době velice kvalitní.

Potřebujete vlastní webovou aplikaci?

Co si dál přečíst