BankID přispívá k digitalizaci

BankID přispívá k digitalizaci

Projekt bankovní identita má švédský původ a slouží k rychlé a snadné identifikaci v bance či na mnohých úřadech podporujících dané řešení. Jedná se o velmi výhodné východisko pro firmy, které chtějí maximálně zjednodušit svou práci a interakci se zákazníky.

BankID přispívá k digitalizaci

Co to je bankovní identita 

Projekt bankovní identita má švédský původ a slouží k rychlé a snadné identifikaci v bance či na mnohých úřadech podporujících dané řešení. Jedná se o velmi výhodné východisko pro firmy, které chtějí maximálně zjednodušit svou práci a interakci se zákazníky. 

Bankovní identita již úspěšně funguje ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Estonsku, Kanadě a na Novém Zélandu. Často zmiňovaným příkladem pro Česko je Norsko, kde BankID používá 98 procent dospělých od 20 do 54 let. 

Bankovní identita je v Česku novinkou, která se mezi českými bankami rozšířila na začátku tohoto roku. Používají ji ČSOB, Česká spořitelna, Air Bank, Moneta nebo také Komerční banka. Nad sjednocením standardu pro bankovní ověření identity na českém trhu se společností Bankovní identita, a.s. spolupracují i další banky například, Raiffeisenbank, Uni Credit Bank či Fio bank. 

Klienti bank s implementovanou bankovní identitou mají mimo jiné přístup ke službám eGovernment a nemusí přitom aktivovat elektronickou občanku nebo zakládat datovou schránku. Podle průzkumu České spořitelny dvě třetiny uživatelů potřebovali bankovní identitu pro přihlášení do Portálu občana, kde většinou kontrolovali bodové konto řidiče a také údaje v katastru nemovitosti. 

Ředitel společnosti Bankovní identita Jan Blažek popisuje nasazení BankID následovně:

„V České republice zavádíme ten nejúspěšnější model, kdy není třeba, aby si lidé zřizovali něco navíc. Pouze využijí svého stávajícího přihlášení k elektronickému bankovnictví. Lidem se život s bankovní identitou výrazně zjednoduší. Nemusí si například instalovat nějakou aplikaci, nemusí provádět verifikaci nebo někam chodit cokoliv potvrdit. Zároveň je to nejbezpečnější způsob přihlášení, bezpečnější než fyzické ověření.“ 

Zmíníme také, že společnost Bankovní identita v současné době připravuje jednotné řešení pro uzavírání smluv mezi soukromými firmami a bankami jako poskytovateli BankID. 

 

Co znamená Bank ID pro firmy 

Další fází implementace bankovní identity je její otevření pro soukromé firmy. Ta je plánována na druhou polovinu letošního roku 2021. Je zřejmě, že BankID usnadní práci pojišťovnám, dodavatelům energie a také úvěrovým či poradenským společnostem. Jak to pomůže soukromým firmám? 

Firmám může BankID přivést více klientů, kterým umožní bezpečnější přihlašování k systému a usnadní uživatelům ověřování jejich totožnosti. Od září 2021 bude možné podepisovat smlouvy pomocí BankID díky zavedení ověřeného podpisu. 

Mezi nepochybné výhody BankID patří:

  • Šetření času zákazníkům. Pokud má firma implementováno ověření identity online, zákazníci nemusí chodit na pobočku. 
  • Méně kancelářské práce. Dá se skoro všechno vyřídit online. 
  • Snižování nákladů. Automatizace a redukce papírové práce dovolí firmám razantně snížit náklady.
  • Bezpečnost dat. BankID umožňuje bezpečné přihlášení do klientské zóny nebo k firemním službám.
  • Rychlá implementace. Aktivace BankID je rychlý proces, který soukromým společnostem umožní začít pracovat na nové úrovni.  

 

Jak se BankID integruje do systému

Podle společností zabývajících se vývojem jednotlivých řešení a implementací bankovní identity bude aktivace produktu trvat jen několik týdnů, ale výhody se projeví okamžitě. Nejjednodušším řešením pro firmy je však použití přístupu přes cloudové rozhraní (například SaaS), přičemž cokoliv lze upravit na míru dle potřeb firmy-zákazníka. Druhá možnost spočívá v implementaci řešení na server (on-premis) a propojení systémů pomocí API. 

 

Zdroje: 

  • https://archiv.ihned.cz/c1-66903310-bankovni-identita-znamena-prulom-v-on-line-overovani-totoznosti
  • https://www.bankid.cz/
  • https://www.lupa.cz/clanky/bankovni-identita-je-dobry-sluha-existuji-ale-i-duvody-proc-ji-nechtit/
  • https://www.lupa.cz/clanky/csob-oficialne-spustila-svou-bankovni-identitu-k-cemu-vsemu-se-da-vyuzit/ 
  • https://www.w4t.cz/banky-vytvori-pro-cesky-trh-jednotne-reseni-overeni-identity-91242/ 

Potřebujete integraci webových aplikací?

Co si dál přečíst