Návrh loga krok za krokem

Návrh loga krok za krokem

Logo je stavebním kamenem Vaši vizuální identity. Ať už jste velká korporace nebo malý živnostník, lidé si vás podle loga pamatují. Jeho návrhu a vytvoření byste měli věnovat velkou pozornost.

Návrh loga krok za krokem

Firemní logo

Co je to logo, a proč je dnes nutností, není potřeba zmiňovat. Je ale pravdou, že i přes jeho důležitost se najdou firmy, které sáhnou po uměle generovaném logu nebo si vyberou pro vytvoření loga nevhodné grafické studio. Dobré logo není jen hezký obrázek, ale je to nositel značky, vizuálně definuje firmu a odlišuje ji od konkurence. Je tedy zřejmé, že pokud zakládáte firmu, neměli byste jeho tvorbu podceňovat.

Vaše značka má ukazovat to nejlepší z Vás. Hodnoty, cíle a vize firmy by měly být na první pohled jasné. Pokud tedy máte kvalitně zpracované logo a celou firemní identitu, člověk, který uvidí Vaši reklamu, firemní auto nebo dostane do ruky Váš propagační materiál, bude hned vědět, kdo jste, co děláte a hlavně si Vás zapamatuje. 

Logo vs LOGOtyp

Můžete se setkat s řadou termínů, které se pojí k vytvoření loga. Ve většině případů se logo skládá ze symbolu, piktogramu nebo logomarku (vše znamená totéž) a logotypu neboli textové části, která obvykle obsahuje název značky nebo společnosti. Styl používání jednotlivých prvků následně definuje tzv. logo manuál. Ten určuje, jak se jednotlivé prvky mohou používat. Například, zda je možné měnit barvu nebo logo deformovat. 

Návrh firemního loga - Grafické studio Lerstudio Hradec Králové, Pardubice

 

Návrh loga

Jednoduchost

Při vytváření loga myslete na to, že musí jít zmenšit i na velikost poštovní známky, nebo na vizitku. Při takovém zmenšení musí být logo stále dobře čitelné. 

Originální logo

Součástí kvalitního loga je nápad nebo myšlenka. Při představení kvalitního loga grafikem byste měli dostat také vysvětlení, jak k němu došel a co znázorňuje. Pokud je součástí loga text i symbol, pak musí oba být vzájemně vizuálně vyvážené.

Zapamatovatelnost

Jednoduchost a originalita loga přispívá ke snadnějšímu zapamatování. Díky tomu si ho zákazníci okamžitě spojí s Vaším produktem či značkou.

Logo na míru

Pokud je to možné, je vhodné logem přímo vyjádřit činnost Vašeho podnikání. Je-li Vaše nabídka příliš široká nebo zřejmá z názvu Vaší společnosti, je vhodnější vytvořit logo jednodušší. Například pro logo obchodu s dětskými hračkami se použijí zářivé barvy a "dětský" font (písmo). Takovéto barevné schéma by bylo ale zcela nepřijatelné například pro advokátní kancelář.

 

Základní pravidla pro logo

Při tvorbě loga není vhodné používat více než tři barvy. Zde platí, čím méně, tím lépe. Kvalitní logo vypadá dobře na černém i bílém pozadí. Výběr barev v logu je velmi důležitý a do značné míry je dán prostředím firmy, pro kterou je logotyp vytvořen. Například lidé vnímají zdravotnictví jako barvu modrou, farmacii jako zelenou a podobně.

Kromě barev je důležitý text logotypu. Písmo (font) v logu musí být jasně čitelné. Čitelnost textu v logu má vždy přednost před grafickým vyjádřením. Nedoporučuje se používat kombinace více než dvou druhů písma. Nejčastěji se používá kombinace jednoho písma v různých tučnostech nebo velikostech.

Tvorba firemního loga - Grafická agentura Lerstudio Hradec Králové, Pardubice

Do loga se nepíší zkratky právní formy – např. s.r.o., a.s. a další. Text v logu nemusí být nutně názvem Vaší domény, přestože se to tak dnes často dělá. V praxi tak máte tři různé věci: text v logu, právní formu a www doménu. Příklad: text v logotypu: TESCO, Právní forma Tesco Stores ČR, a.s., doména www.itesco.cz. Součástí loga může být i slogan, nebo-li claim.

 

Co by měl designer chtít vědět

  • K čemu bude logo sloužit? Má reprezentovat osobu, firmu, produkt, produktovou skupinu apod.?
  • Jakou má mít logo formu? Bude textové, obrazové, nebo kombinované?
  • Co je Váš byznys, kdo jsou klienti a čím jste výjimeční?
  • Jaký je Váš příběh a v čem se lišíte od konkurence?
  • Kdo jsou Vaši klienti a jaké mají charakteristiky? Čeho si na Vaší značce mají vážit nejvíce?
  • Jaká přídavná jména mají lidé říct, když se jich na logo zeptáte?
  • Jaké budou oblasti použití (aplikace) loga?
  • Přemýšleli jste již o tom, jak by logo mělo vypadat? Máte nějaké vlastní nápady nebo koncepty – včetně barevných?
  • Počítáte v budoucnu s nějakým rozšířením loga? Například o nové divize?
  • Budete chtít připravit logomanuál?

 

JAK PROBÍHÁ TVORBA LOGA?

Je nutné si uvědomit, že logo reprezentuje Vaši firmu a bude ji reprezentovat po nějaký čas. Je lepší udělat hned ze začátku všechno pořádně, než poté logo za rok měnit, protože nesplňuje všechny potřebné parametry. Tedy ještě před tím, než kohokoli oslovíte a požádáte o vytvoření loga, promyslete si pořádně, co chcete a jaké jsou Vaše finanční možnosti. Nedovolte, aby Vaším jediným rozhodovacím kritériem byla cena. Prostudujte si především celé portfolio dodavatelské firmy a podle toho se pak rozhodněte. 

Jak probíhá tvorba loga u nás?

První a nejdůležitější krok je schůzka a vyplnění zadávacího briefu. Sepíšeme si faktické informace o Vaší značce (kdo jsou Vaši zákazníci, konkurence, cíle, …) a hlavně se lépe poznáme. Protože bez poznání klienta nejde dobré logo navrhnout.

V první fázi se tvoří skica. Grafik si zkouší nejrůznější varianty na papír a zjišťuje všechny potřebné informace o firmě. Jedná se o prvotní návrh logotypu. Ze všech nápadů a skic se vybere to nejlepší a následně přenese do digitální podoby. Klientovi je pak zaslána prezentace s návrhy, včetně ukázek loga na propagačních materiálech. Má možnost vše připomínkovat a doplnit další informace.

Jakmile vše doladíme, připravíme balíček s logem v nejrůznějších formátech. Pokud si to žádá byznys klienta, vytvoříme kompletní logomanuál.

Prohlédněte si naši práci.

Kolik stojí vytvoření loga?

Cena za návrh loga se může dost lišit. Například prodejce sportovního oblečení Nike si svůj vizuál pořídil v roce 1975 za 35$. V té době ale značka začínala a neznamenala to, co nyní. Je tedy naprosto přirozené, že dnes by redesign loga stál miliony dolarů.

Obecně se tedy cena za návrh loga odvíjí od hodnoty a velikosti společnosti. Můžete najít grafiky, kteří loga bouchají jak "Baťa cvičky" a účtují si 2 500 Kč. Pokud to s Vaší značkou myslíte vážně, doporučujeme spíše sáhnout po kvalitní a prověřené agentuře. Rozdíl poznáte již při prvním setkání.

Potřebujete nové logo nebo redesign starého?

Co si dál přečíst