Jak jsme ne/vyhráli výběrové řízení pro Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu

Jak jsme ne/vyhráli výběrové řízení pro Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu

Občas se účastníme výběrových řízení pro B2G segment. Tentokrát jsme zkusili přijít s webovým řešením pro Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu. Jak to dopadlo?

Jak jsme ne/vyhráli výběrové řízení pro Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu

Měl redesign vůbec smysl?

Když jsme si prošli starý web ČPZP, narazili jsme na nedostatky, které jsou typické pro  webové prezentace z roku 2005. Je tedy dobře, že se objednatel nerozhodl jít cestou „Fungovalo to do teď, bude to fungovat i dál“. To je totiž velmi častá výmluva. On-line prezentace nebyla nikdy důležitější. Již přes 80 % obyvatel ČR používá internet.

Není se čemu divit. Vždyť hledat potřebné informace z pohodlí domácího gauče je prostě fajn. Zásadní ale je, že 60 % lidí používá při surfování mobilní telefon. Velkým neduhem starších webů je problém se zobrazením na telefonech. To byl i případ ČPZP.

webovy design webu pzpc

Zadání

Standardně u takových výběrových řízení je potřeba mít připravené reference, pár stránek o agentuře, návrh řešení, smlouvu, různá prohlášení a výpisy. Nebylo tomu jinak ani u tohoto tendru. Zároveň ale ČPZP chtělo grafický návrh webové prezentace. A to je důvod, proč o tom píši tento článek. Myslím si, že ačkoliv tento projekt nikdy nespatřil světlo světa, může alespoň pomoci a inspirovat.

Není tendr jako tendr

Odevzdání podkladů do tendru mělo proběhnout v pátek do 7:00. Řekl jsem si bez patřičného prostudování podkladů, že to zvládnu připravit během dvou dnů. Vždyť běžně jsou zadání přehledná a vždy jsem to stihl.

Sedám tedy ve středu za počítač a začínám nudnou administrativou – výpisy, prohlášení. Pokračuji dál požadavky na reference a zde se trochu zasekávám, protože jsem musel do referenčního listu přidávat jiné reference. Tím končím středeční přípravu a v domnění, že mě druhý den čeká už jen cenová nabídka, jdu v klidu spát.

Čtvrtek začal dosti stresově a k tendru se dostávám po obědě. Ve čtyři hodiny končím po konzultaci s naším hlavním vývojářem cenovou nabídku a dokončuji podklady pro tendr. Ještě jednou si vše rekapituluji a v tu chvíli jsem zjistil, že v pokladech je jeden zásadní dokument – Podklady pro grafický návrh. Dokument si pročítám a zjišťuji, že musíme graficky připravit ještě 6 poměrně složitých stránek. Došlo mi, že bez nich nemá smysl se tendru účastnit.

Měl jsem tedy dvě možnosti, zahodit den práce, nebo se hecnout, usednout do staré pozice webdesignéra a stránky navrhnout. Bylo mi totiž jasné, že není v kapacitách ostatních grafiků stránky bez přípravy vytvořit. Namotivovaný svou vlastní výzvou jsem se pustil do práce. Kolem půlnoci mi došlo kafe, ale půlka byla za mnou. Bylo mi překvapením, když jsem zjistil, že poslední stránku dokončuji téměř v 6 hodin ráno.

Rychle vše kontroluji, dělám výsledný zip a podklady pro tendr odevzdávám celých 11 minut před termínem.

uložiště pro projekt

A jak to dopadlo?

Po měsíci jsme obdrželi e-mail s výsledky výběrového řízení. Pročítáme hodnocení a máme neskutečnou radost. Náš grafický návrh společně s řešení UX/UI vyhrává a umísťuje se na prvním místě mezi velkými firmami. Bohužel nám nevyšel rozpočet, kde jsme se úplně dobře neumístili. Výsledkem tedy bylo hrdé 3. místo. 

Výsledný dokument
Výsledný dokument 2
Meme kde udělalo LER studio chybu

Nemůžete každý den pokořit rekord, takhle to nefunguje. Projekt jsme sice projeli, ale za kvalitou si dál můžeme stát. Náš návrh nejenže obstál, ale svým provedením si získal přízeň poroty. To, že jsme projekt nezískali chvíli mrzelo, ale na druhou stranu nás to posunulo o krok dopředu. Přepracovali jsme jakým způsobem kalkulujeme projekty a vyladili prezentační materiály.  
 
Neváhejte nás tedy kontaktovat a objevte naše nové já.  

Přemýšlíte o nových webovkách?

Co si dál přečíst