Kovářova kobyla už nechodí bosa!

2016-04-21 13:45:20 - Tomáš Zadák

Vždy jsem se smál, když někdo čekal se svým projektem měsíce, roky a říkal si, že mně se to stát nemůže. Přeci když mám volný čas, udělám sám pro sebe cokoliv. Opak je pravdou. Chcete-li vědět, jaké to je, vytvářet stránky pro svoji firmu vlastníma rukama? Čtěte dále...

zpět na výpis

Odhodlání

Vezmu to úplně od začátku. To se musíme vrátit do roku 2013. Tehdy jsem zakládal s kamarádem první společnost, jmenovala se Pixia. Specializovali jsme se na vývoj webových stránek a práce bylo tolik, že vlastní webové stránky bylo to poslední na seznamu úkolů. Moc dobře jsme si uvědomovali, jak asi musí působit fakt, že společnost vyvíjející webové stránky, nemá vlastní. Občas mě ale zalila kreativní múza a vzniklo pár návrhů. Jako například tento:Staré návrhy webu Pixia.

Naštěstí jsme chtěli pro nás to nejlepší, a tyto návrhy zůstali v šuplíku. Když už vypadal návrh nadějně, nepohodli jsme se se společníkem a ze společnosti Pixia jsem odešel.

Dělám přece identity denně, ta moje bude hračka!

Zanedlouho vznikla nová společnost a tentokrát má už jednoho majitele. Následovalo vymýšlení korporátní identity pro LER studio - tak znovu a lépe. Logo bylo poměrně rychle, ostatní ale trvalo a za pochodu se 30x změnilo. Ačkoli se snažím vždy při navrhování webových stránek jim dát jiskru, a držím se spíše malovanému stylu grafiky, u webu pro LER studio jsem sáhl k minimalismu. S tím se pojilo stránky udělat co nejmodernější, protože mi bylo jasné, že redesign budeme dělat až za pár let. Responzivita byla tedy jasná volba.

A tak vznikl návrh úvodní stránky. Nechal jsem jej uležet. Ukázal pár přátelům, a když byli všichni nadšeni a mně se ani po měsíci nepřestal návrh líbit, pokračoval jsem. Postupně vznikla sekce projektů, blogu a tak to šlo dál, až chyběla poslední sekce - About us. Měl jsem jasnou představu, jak chci tu sekci vytvořit. Koncepčně jsem LER studio zakládal s tím, že bude postavené na týmu lidí a chce se svým týmem chlubit. Proto i v referencích vidíte jména lidí, kteří na projektu pracovali. Z toho vyplynula další výzva - sehnat fotografa. Pro našeho klienta Buggyru fotí pan Hule nádherné fotky ze závodů, a tak jsme byli domluveni, že dorazí do Hradce a nafotí náš tým. To by se ale nesmělo jednat o náš web, aby se něco nepokazilo. Polovina týmu se omluvila a nakonec v den focení i pan Hule. Naštěstí jsme několikrát využili mladého nadaného Jakuba Misíka a s jeho prací jsme byli vždy spokojeni. Sedli jsme do auta a zajeli do ateliéru. Hurá, fotky byly na světě. Poprvé jsme překonali etapu návrhu webu. Sepsání dokumentace a export všech ikonek do .svg už byla hračka. To byl duben roku 2015.

Tak do konce roku!

Teď začíná další etapa - programování. Měsíce plynuly a já neviděl ještě ani stránku. Už mě napadly ty největší zrůdnosti. Třeba že koupím Wordpress šablonu a budeme pár měsíců fungovat na ni. Naštěstí mě ale vždy osvítilo a uvědomil jsem si,  že společnost propagující a vyvíjející webové stránky nemůže mít vlastní web ze šablony. Co by si o nás asi tak lidi řekli - amatéři. Tuším, že první beta verzi kluci měli někdy v září 2015. Samozřejmě, že polovina webu nefungovala. O správnosti responzivity nemohla být ani řeč. A tak testování a opravy korekcí mohly začít. Tato etapa se postupně přehoupla až do prosince, kdy jsem si slíbil, že pod stromečkem budeme mít vlastní webové stránky. Ano, ti co tipují, že to nedopadlo, mají pravdu…

Webdesign ler studio.

Dobře, letos to musí klapnout!

Na začátku roku jsme dělali velké změny v systému fungování, přešli jsme na ekonomický systém Costlocker a celkově více začínáme makat na vlastní propagaci. S tím se také pojil fakt, že jsme potřebovali stávajícím klientům dát vědět, co jsme za uplynulé 2 roky dokázali. Připravili jsme tedy PDF prezentaci LER studia, která vycházela z designu webových stránek. Zároveň mě donutila vymyslet texty, které nás budou propagovat a budou se moci použít také na webu. Využil jsem kreativního střeva a texty byly během 2 hodin na světě. Jednou za čas, se prostě zadaří. I dnes mě udivuje, jak jsem sám dokázal do textů dát ten feeling co jsem vždy chtěl a zároveň předal informace, které byly potřeba.

Vždyť tam nemám co dát

Když už stránky skoro fungovaly na 100 % a ladily se opravdu drobnosti, nastal okamžik, kdy bylo potřeba je naplnit realizovanými projekty. To byl další oříšek, ale hodně nám pomohla PDF prezentace, kde jsme si projekty protřídili a připravili částečné ukázky. Vybrali jsme pouze to nejlepší, co jsme za poslední dobu tvořili a to budeme také na stránkách prezentovat. Rozhodně jsme nechtěli jet formou kvantity a řadit se mezi běžné agentury.

Klaplo to

V dubnu a tedy dnešním dnem jsme stránky naplnili, zkorekturovali (Pozn. autora: pokud i tak najdete chybu, prosím dejte nám o tom vědět, ať máme obsah v pořádku :-) díky) a já dopisuji tento článek.

Končí jedna velká etapa a my jsme si to neuvěřitelně užili. Cítím, že tím začíná něco nového. Může to znít až vtipně, že vývoj vlastního webu beru jako bych vylezl na Everest, ale já to tak opravdu beru. Protože to byla zatím nejtěžší zkouška. Možná proto, že to byl boj sám se sebou a se svým týmem. Ne nadarmo se asi říká, že nejtěžší je změnit sám sebe a aplikovat své rady sám na sobě. Pokud to převedeme do našeho pracovního prostředí, tam to platí dvojnásob.